ARSIN PIPE

آرسین پایپ

انواع اتصالات کلمپی

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter

انواع اتصالات کلمپی

انواع اتصالات کلمپی چیست؟ اتصالات بخشی از سیستم لوله‌کشی هستند که مورد استفاده ی بسیار زیادی در تغییر دادن جهت های بسیار مختلف  لوله، شاخه‌گذاری و یا برای تغییر دادن قطر خط لوله استیل استفاده ی بسیار زیادی می‌شوند. اتصالات کلمپی، اتصالات بسیار  پر کاربردی در صنعت تاسیسات ساختمانی به حساب می آیند.

این نوع از اتصالات دارای انواع بسیار گوناگون و مختلفی می باشند که هر کدام دارای اهمیت بسیار خاصی می باشند و بسیاری از آن‌ها به عنوان قسمتی کاملا جدا نشدنی هر سیستم لوله کشی شناخته خواهند شد، آلیاژی که عنصر اصلی آن‌ها آهن بوده باشد و درصد بسیار کمی از آن نیز عنصر کربن را در خود جای بدهد، استیل نام دارد که در این مدل از اتصالات کاربرد بسیار زیادی را دارد که از نظر خواص خوب مکانیکی و شیمیایی این آلیاژ پر کاربرد در صنعت تاسیسات است.

پیشنهاد مطالعه مقاله انواع اتصالات کلمپی : تولید کننده اتصالات کلمپی در اصفهان 

انواع اتصالات کلمپی

مزایای اتصالات کلمپی را توضیح دهید؟

  • اتصالات  همچنین به دلیل خاصیت تغییر جهت دادن بسیار زیاد در خطوط لوله و تغییر قطر و شاخه‌گذاری کاربرد بسیاری در لوله‌کشی صنعتی را از آن خود کرده اند.
  • می‌توانید در تمامی سیستم‌های لوله‌کشی ساختمان‌ها و کارخانه‌ها استفاده ی بسیار زیادی شود.
  • مقاومت و  ضخامت بسیار خوب و مناسب در برابر آب و آتش را دارند.
  • ضد رسوب‌گذاری هستند در شبکه های لوله‌کشی رسوب بسیار کمی را دارند و در جریان آب هیچ مشکلی را به وجود نخواهند آورد.

از دیگر مزایای  اتصالات کلمپی، می‌توانید به تحمل کردن وزن بسیار خوب اشاره ای داشته باشیم.

به طور کلی با تعریف اتصالات کلمپی و مزایای آن آشنا شده اید و در ادامه به اتصالات پنج‌ لایه و اتصالات کلمپی خواهیم پرداخت.

می‌دانید که برای هر نوع لوله‌ای که مدنظر دارید، باید از اتصالات کاملا مخصوص و مختص خود استفاده ی بسیار زیادی می کنند، و برای اینکه بتوانید سیستم لوله کشی را در  مدتی طولانی استفاده ی بسیار زیادی کرد، بسیار لازم می باشد که آن را آب‌بندی نمایید و با این کار از نشتی لوله‌ها بشدت جلوگیری می‌نماید که در واقع مهمترین بخش کار می باشد. 

لوله های پنج لایه

لوله‌های پنج ‌لایه یکی از محصولات مهمی می باشند که در لوله‌‌کشی  ها مورد استفاده ی بسیار زیادی قرار می‌گیرند و نسل بسیار جدیدی از لوله‌‌های ترکیبی می باشند. جنس لوله‌های پنج ‌لایه ترکیبی از یک لایه آلومینیوم، دو لایه چسب و دو لایه پلیمر می باشند؛ که در کنار یکدیگر قرار خواهند گرفت و یک ترکیب پنج ‌لایه‌ای را شکل می دهند.

به طور بسیار کلی این لوله از ترکیب پنج لایه فلز و پلیمر ساخته است و نتیجه ی بسیار خوب مقاومت لوله را در برابر خوردگی و رسوب پذیری بالا خواهند برد. این لوله‌‌ها قابلیت تحمل دمای بالایی و  پایین را دارند و مقاومت بسیار زیادی در برابر فشارهای زیاد را دارد. 

برای نصب کردن لوله‌ و اتصالات پنج لایه از عمل جوشکاری هیچ استفاده ای نمی‌شود. در قطرها و سایزهای بسیار مختلفی تولید خواهند شد به همین علت کاربرد بسیار  زیادی را دارند و مهم‌ترین مزیت این لوله ها مانع از نفوذ اکسیژن به آب خواهد شد. لوله‌های پنج ‌لایه برخلاف لوله‌های فلزی در برابر رطوبت بسیار زیاد  و مواد معدنی خورده نخواهند شد.

پیشنهاد مطالعه مقاله انواع اتصالات کلمپی : تولید کننده اتصالات رزوه ای

 

انواع اتصالات کلمپی

 کاربردهای اتصالات پنج لایه

استفاده کردن در صنایع بسیار زیاد و تجهیزات پزشکی، استفاده ی بسیار زیادی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، استفاده در سیستم گرمایش رادیاتور، استفاده در سیستم فشار قوی، استفاده در سیستم‌ سرمایشی و استفاده کردن در سیستم های آبرسانی ساختمان می‌توانید  اشاره ای داشته باشید. 

از مقاومت بسیار زیاد و بالایی در مقابل گرما و سرمای بسیار زیاد و بالا برخوردار می باشند و عملیات نصب کردن این اتصالات به راحتی و سریع انجام خواهند گرفت. از دیگر مزایای این اتصالات مقاومت بسیار زیادی در برابر زنگ زدگی و خوردگی را دارا می باشند و عمر بسیار زیاد بالا و مفیدی را دارند و برای مدت بسیار طولانی می‌توانید از آن‌ها استفاده ای داشته باشید.

لوله های‌ پنج‌ لایه از جنس پلیمر ساخته خواهند شد و نسبت به نسل قبلی لوله‌ها وزن خیلی کمتری را دارند. به دلیل سطحی  صیقلی مانند، داخل لوله، افت فشار درون لوله بسیار کم می باشد. انواع اتصالات لوله‌های پنج ‌لایه، کوپلی، پرسی و کلمپی می باشند.

اتصالات کلمپی استیل

با پیشرفت کردن تکنولوژی بعد از اتصالات پرسی، اتصالات کلمپی تهیه خواهند کرد و ارائه خواهند شد؛ که برای فشارهای بسیار بالا و قطر بیشتر لوله قابل اطمینان‌تر می باشند و سبب آب‌بندی بسیار بهتری را خواهند داشت. کلمپ به معنای حالت فشردگی  بسیار زیاد و چفت شدن می باشد.

به صورت نمونه: یک قطعه که در وسط دو گیره یا فک استیل قرار خواهند گرفت، فشرده خواهند شد و به حالت چفت شدن برسند و یا پیوندی را داشته باشند این حالت را کلمپ نام خواهند داد؛ اتصالات کلمپی استیل تشکیل شده اند از بدنه ای اصلی، چند عدد مهره و حلقه‌های بسیار مقاوم می باشد. این نوع اتصالات دارای سایز و وزن بسیار کم منحصر به فردی می باشد، که به جای مهره و حلقه از کمربندها استفاده ی بسیار زیادی می‌شود. می‌توانید با تناسب داشتن  شرایط محیطی برای انتقال دادن آب از روی زمین و زیرزمین از آن استفاده ی بسیار زیادی کنید و آب را عبور بدهد.

کلمپ را می‌توانید  در هر حالتی بچرخانید و به صورت های افقی، عمودی و مایل نصب نمایید؛ این اتصالات به مانند کمربندهای سفت کننده می باشد، که در برابر فشار آب و دیگر مواد مقاومت بسیار زیادی را دارند.

اتصالات کلمپی از زیر شاخه‌های اتصالات پنج‌ لایه می باشند؛ که در صنعت تاسیسات ساختمانی، کشاورزی و برای پالایشگاه‌های نفت و گاز و یا  در سیستم آب و فاضلاب شهری استفاده ی بسیار زیادی می‌شوند. در بیشتر کشورهای صنعتی به صورت بسیار گسترده‌ایی از کلمپ استفاده ی بسیار زیادی خواهند شد و سهمی در حفاظت از محیط زیست را دارد.

اتصالات کلمپی  دارای قابلیت انشعابی بسیار زیادی هستند که توان و مقاومت بسیار عالی در برابر فشار آب را دارا می باشد. این اتصالات قطر بسیار مناسبی را دارند و به راحتی می‌توانید از این نوع اتصالات برای آب‌بندی استفاده ای را داشته باشید. اتصالات کلمپی  پیچیدگی بسیار خاصی را دارد و قابلیت نصب بسیار  آسان و سریع را دارد که هر فردی به راحتی می‌تواند آن را نصب نماید.

پیشنهاد مطالعه مقاله انواع اتصالات کلمپی : تولید کننده اتصالات پرسی

انواع اتصالات کلمپی

 

فهرست مطالب