ARSIN PIPE

آرسین پایپ

انواع اتصالات لوله کشی پلاستیکی

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter

انواع اتصالات لوله کشی پلاستیکی

در مقاله انواع اتصالات لوله کشی پلاستیکی به بررسی این موضوع پرداخته میشود. بد نیست بدانید انواع بسیار مختلفی از اتصالات لوله‌ها برای انجام لوله ‌کشی پلاستیکی وجود خواهند داشت که هدف و عملکرد آن‌ها به شدت متفاوت می باشد. از این اتصالات پلاستیکی برای متصل نمودن  لوله‌ها در اندازه‌های بسیار همسان یا بسیار متفاوت و حتی  برای کنترل کردن میزان جریان های سیالات در درون لوله ها، استفاده ی بسیار زیادی می‌شود. این اتصالات از جنس‌های بسیار مختلفی مثل مس، آهن، برنج، پی وی سی و غیره استفاده ی بسیار زیادی می‌شوند.

انواع اتصالات لوله کشی پلاستیکی را نام ببرید؟

انواع بسیار مختلف اتصالات لوله‌کشی پلاستیکی و کاربرد آن‌ها در زیر نوشته شده است:

 • زانو ها در سایز های بسیار مختلف
 • کاهنده
 • سه‌راهی
 • چهارراهی
 • کوپلینگ (بوشن)
 • مهره و ماسوره
 • آداپتور
 • اولت
 • پلاگ یا درپوش
 • کپ یا سرپوش
 • شیر

پیشنهاد مطالعه مقاله انواع اتصالات لوله کشی پلاستیکی : تولید کننده اتصالات کلمپی در اصفهان 

انواع اتصالات لوله کشی پلاستیکی

اتصالات زانویی در  اتصالات لوله کشی پلاستیکی

در لوله کشی های پلاستیکی از زانوها برای تغییر جهت دادن جریان  ها در بین دو لوله های پلاستیکی استفاده ی بسیار زیادی دارند. این زانوها  با زاویه‌های ۲۲.۵ درجه، ۴۵ درجه و قائم در بازار موجود می باشند، در صورتی که قطر لوله‌های پلاستیکی بسیار همسان بوده باشند از زانوهای بسیار معمولی استفاده می کنند و در غیر این مورد از زانوهای کاهنده استفاده ی بسیار زیاد خواهد شد.

زانوها از مواد و متریال های بسیار مختلفی ساخته می‌شوند. این اتصالات معمولاً به‌صورت مادگی هستند  و می‌توانید آن‌ها را با استفاده کردن  از بات فیوژن یا جوش حرارتی به یکدیگر نمایید.

اتصالات کاهنده در انواع اتصالات لوله کشی پلاستیکی

اتصال کاهنده یکی از اتصالات لوله‌کشی می باشد که حجم جریان را از لوله‌ های بسیار بزرگ به لوله های کوچک کاهش خواهند داد.

معمولاً دو نوع اتصال کاهنده موجود است، یکی از آن‌ها کاهنده‌ی متحدالمرکز می باشند که شکلی مخروطی دارند و اندازه های لوله در طول آن به شدت کاهش پیدا می‌کند. در این نوع از کاهنده احتمال اینکه حبس شدن هوا در بالای آن و ایجاد کردن پوسیدگی موجود است.

نوع دیگری از این اتصالات، کاهنده‌ی خارج از مرکز می باشند که سطح بسیار بالایی آن هم تراز با لوله‌های بسیار بزرگ و بسیار کوچک و سطح پایینی آن به‌صورت شیب‌دار طراحی گردیده است. در این نوع از کاهنده‌ها احتمال حبس شدن هوا  اصلا شکل نخواهد گرفت.

اتصالات سه‌ راه در انواع اتصالات لوله کشی پلاستیکی

اتصال سه‌ راه نوعی دیگر از اتصالات لوله‌کشی پلاستیکی می باشند، که شبیه به حرف T انگلیسی هستند. در این گونه از اتصالات، یک ورودی و دو خروجی وجود خواهد داشت که لوله‌های خروجی در زاویه‌ی ۹۰ درجه به لوله‌ی ورودی قرار خواهند گرفت.  

می‌توانید از این اتصال بسیار کاربردی برای تجمیع دو جریان (ورودی) در یک جریان دیگر (خروجی) استفاده ی بسیار زیادی کنید. این اتصالات در جنس‌ها و اندازه‌های بسیار مختلفی ساخته خواهند شد و به بازار ارائه می گردند. اگر سه طرف یک سه‌راه هم اندازه ی هم بوده باشند به آن ها سه‌راه های برابر و در غیر این صورت به آن سه‌ راه نابرابر نام خواهند داد. 

اتصالات چهار راه در لوله کشی پاستیکی

اتصالات چهارراه یا صلیبی دارای چهار لوله می باشد که در چهار جهت است. دقت کنید هنگامی که لازم باشد چهار لوله در یک محل به هم دیگر متصل خواهند شد، از این اتصالات استفاده ی بسیار زیادی می‌شود.

این اتصالات با تغییر دادن دما فشار بسیار زیاد و بیشتری به لوله‌ها وارد می‌ نمایند به این علت که در مرکز یک اتصال چهارتایی قرار خواهند گرفت. از اتصالات چهارراه  برای سیستم‌های خاموش کردن حریق استفاده ی بسیار زیادی می‌شود.

پیشنهاد مطالعه مقاله انواع اتصالات لوله کشی پلاستیکی : تولید کننده اتصالات پرسی

 

انواع اتصالات لوله کشی پلاستیکی

کوپلینگ (بوشن)

کوپلینگ یا بوشن نوعی از اتصالات لوله‌کشی پلاستیکی بوده  است که برای متصل نمودن لوله‌های با قطر های کاملا همسان به یکدیگر استفاده ی بسیار زیادی می‌شود. این اتصالات در زمان شکستگی و نشتی کردن بسیار زیاد کاربرد بسیار زیادی را دارند.

دو نوع بوشن در بازار وجود دارند، بوشن‌های فشاری و بوشن‌های لغزنده. کوپلینگ فشاری نوع بسیار معمولی آن می باشد که در بین دو لوله قرار گرفته است و با داشتن واشر و عایق‌های لاستیکی در دو طرفی که وجود  دارد، از نشتی به خوبی جلوگیری می‌ نماید. در غیر این شکل نیز می‌توانید از چسب  های عایق بندی استفاده نمود؛ در این اتصالات لوله های پلاستیکی مهره و ماسوره نوع دیگری از اتصالات لوله‌کشی پلاستیکی می باشند که عملکردهایی مانند کوپلینگ را دارند ولی کوپلینگ پس از نصب شدن قابل برداشته شدن نمی باشد در صورتی که مهره و ماسوره را در هر زمان ممکن می‌توانید آن را باز نمایید.

مهره و ماسوره دارای مهره، تو پیچ و رو پیچ هستند. بنابراین با استفاده کردن از آن ها می‌توانید نوع نر و ماده بودن لوله های پلاستیکی را به خوبی حفظ نمایید.

پلاگ یا درپوش در لوله کشی پلاستیکی

باید بدانید که درپوش یکی از تجهیزات لوله‌کشی پلاستیکی بوده است که معمولاً برای بستن انتهای یک لوله به موقع بازرسی یا تعمیرات مورد استفاده ی بسیار زیادی قرار می‌گیرد. درپوش‌ها معمولاً دارای پیچ‌های نر می باشند.

کپ یا سرپوش در لوله کشی پلاستیکی

سرپوش یکی دیگر از تجهیزات لوله‌کشی پلاستیکی بوده است که عملکردی  بسیار یکسان با درپوش داشته است اما به‌جای پیچ نر دارای پیچ ماده می باشد که بر روی پیچ نر لوله بسته خواهد شد.

این سرپوش‌ها از مواد بسیار مختلفی مانند: لاستیک، مس، فولاد، پلاستیک و… ساخته خواهند شد. شیرآلات بخش بسیار مهمی  از تجهیزات لوله‌کشی پلاستیکی هستند که برای متوقف کردن تا تنظیم کردن جریان سیال در مسیر خود مورد استفاده ی بسیار زیادی قرار می‌گیرند. انواع مختلفی از شیرآلات بسته به کاربردی که دارند ساخته می‌شوند و به بازار عرضه خواهند شد. برخی از انواع مهم شیرآلات و کاربردهای آن‌ها در زیر آمده است:

 • شیر دروازه‌ای، شیر سماوری و شیر توپی: تنها برای بستن جریان کاربرد دارد.
 • شیر بشقابی یا کروی: برای مهار کردن جریان است.
 • شیر یک‌طرفه: برای جلوگیری نمودن از جریان برعکس در لوله‌ها استفاده ی بسیار زیادی می‌شود (شیر بدون بازگشت)
 • شیر پروانه‌ای: هم برای بستن جریان و هم برای مهار جریان می باشد.
 • شیر دیافراگمی: هم برای بستن جریان و هم برای مهار جریان است.

پیشنهاد مطالعه مقاله انواع اتصالات لوله کشی پلاستیکی : تولید کننده اتصالات رزوه ای

انواع اتصالات لوله کشی پلاستیکی

فهرست مطالب