سیستم گرمایش از کف
14
آگوست

گرمایش کف

عنوان مقاله گرمایش کف

نکات مهم در سیستم های گرمایش کف

یکی از نکات مهم در نصب و راه اندازی سیستم های گرمایش کف استفاده می شود این است که شخص چه مقدار مهارت لازم در این امر را دارد. اگر برای نصب و راه اندازی این سیستم گرماشی از نقشه و محاسبات استفاده نگردد مشکلاتی بسیاری پیش خواهد آمد. مانند مشکلاتی از قبیل گرم شدن بیش از حد کف زمین ترک خوردن کف مصرف سوخت زیاد اشاره کرد .

گرمایش کف چیست؟

 1. عبور لوله گرمایش کف ، از زیر دیوار و از روی لوله های دیگرمجاز نمی باشد (لوله ها نباید از روی عبور نمایند).
 2. اجرای لوله های آب سرد و گرم بهداشتی باید به شکلی باشد که از زیر سیستم گرمایش از کف عبور نکند.
 3. در صورت نیاز به عبور، از زیر سیستم گرمایش از کف حتما باید از سیستم کلکتوری و لوله های ۵ لایه بدون اتصال استفاده کرد.
 4. در گرمایش از کف نمیتوان از سه راهی یا هر اتصال دیگر در کف استفاده کرد.
 5. در صورت استفاده از سیستم سرمایش از کف ، باید مدار حمام ، جداگانه وارد کلکتور شود ، زیرا در فصول گرم سال، نیازی به خنک کردن حمام نیست.
 6. نصب هر گونه اتصال، در سیستم گرمایش از کف، برای ترمیم آسیب دیدگی لوله یا هر منظور دیگری مجاز نیست.
 7. یکی دیگر از موارد گرمایشی کف استفاده از حوله خشکن ها می باشد که در بعضی موارد نباید از ان ها استفاده کرد.

توجه : استفاده از لوله های فلزی و یا تک لایه (لوله سبز) ممنوع است. به خاطر وجود اتصالات، در این نوع لوله کشی ها، و احتمال به وجود آمدن نشتی در آن، به سیستم گرمایش از کف آسیب خواهد رسید. گردش آب گرم، باید در هر مدار گرمایشی، به صورت جداگانه باشد.

به چند مورد از این ممنوعیت ها اشاره میکنیم

 1.  کوتاه بودن مدار حوله خشک‌کن نسبت به لوپ‌های گرمایش از کف باعث می‌شود میزان دبی بیشتری را دریافت کند و دبی کمتری به لوپ‌های گرمایش از کف برسد. در نتیجه باعث اختلال در عملکرد سیستم گرمایشی شود.
 2.  از آنجایی که حوله خشک‌کن از جنس فلز می‌باشند پس از گذر زمان دچار رسوب می‌شود و این رسوب از بدنه جدا شده و به کلکتورها و مبدل سیستم تأمین گرمایش (مانند پکیج) چسبیده و باعث رسوب گرفتن سریع آن‌ها می‌شود. همچنین باعث افزایش هزینه تعمیرات و نگهداری پکیج خواهد شد.
 3.   رسوب‌های ایجاد شده در سیستم باعث ایجاد گرفتگی در فلومترهای سیستم گرمایش از کف شده و عملکرد این نوع سیستم را مختل می‌نماید.
 4.  دمای آب مورد نیاز برای حوله خشک‌کن در حدود 60-70 درجه سانتی‌گراد است و دمای مورد نیاز سیستم گرمایش از کف 40 الی 50 درجه سانتی‌گراد است. در نتیجه با تنظیم منبع گرمایش مطابق با دمای گرمایش از کف ، دمای مورد نیاز حوله خشک کن تأمین نمی‌شود و محیط حمام را به درستی گرم نمی‌نماید.
محیط گرمایش کف

فرآینده گرمایش از کف

سیستم های کف مرطوب مرسوم به طور فراینده ای از روش های گرمایش اولیه و یک گزینه عالی برای رادیاتورها هستند. استفاده از گرمایش از کف در مرحله جدید ساخت کاملا منطقی است. نصب در این مرحله سریعتر و ارزانتر است و همچنین بهترین خروجی گرما را ارائه می دهد.
با این حال، به دلایل مختلف، بسیاری از خانه ها بدون گرمایش از زمین ساخته می شوند. این می تواند به دلیل هزینه، مشخصات یا حتی آگاهی از مزایای سیستم های رادیاتور سنتی باشد. بسیاری از سیستم های UFH پس از ساخت خانه در نظر گرفته می شوند.
به طور سنتی گرمایش از کف فقط در مرحله ساخت جدید نصب شده است، اما با معرفی طیف وسیعی از راه حل های مقاوم سازی می توان UFH را در خانه های موجود نصب کرد.

پارکت برای گرمایش از کف

نحوه گرمایش زیر زمین

یکی از چالش های اصلی هنگام افزودن UFH به یک خانه، تأثیری است. که بر روی ارتفاع کف تا سقف دارد. هر سیستم UFH باید از لوله و همچنین یک لایه قابل اعتماد و محکم برای حفظ یکپارچگی سطح کف استفاده کند.
سیستم های UFH با مشخصات کم به منظور کمترین تأثیر در ایجاد سطح کف طراحی شده اند. در حالی که سیستم های کم مشخصات معمولاً نسبت به سیستم هایی که در مرحله ساخت جدید نصب می شوند.

کمی گرمای کمتری دارند، اما آنها اغلب به عنوان منبع گرمایی اولیه قابل قبول هستند. بطور معمول، این سیستم ها از شبکه ای از لوله ها تشکیل شده اند که درون یک صفحه نازک و شیاردار قرار گرفته اند. پس از آن می توان کف پوش ها را به طور مستقیم روکش کرد. گاهی اوقات با افزودن یک لایه تخته اضافی یا لاتکس تسطیح، و در نهایت می تواند با انتخاب کف پوش پوشانده شود.

نحوه گرمایش از زیر زمین

یکی از چالش های اصلی هنگام افزودن UFH به یک خانه، تأثیری است که بر روی ارتفاع کف تا سقف دارد. هر سیستم UFH باید از لوله و همچنین یک لایه قابل اعتماد و محکم برای حفظ یکپارچگی سطح کف استفاده کند.
سیستم های UFH با مشخصات کم به منظور کمترین تأثیر در ایجاد سطح کف طراحی شده اند. در حالی که سیستم های کم مشخصات معمولاً نسبت به سیستم هایی که در مرحله ساخت جدید نصب می شوند. کمی گرمای کمتری دارند، اما آنها اغلب به عنوان منبع گرمایی اولیه قابل قبول هستند.

بطور معمول، این سیستم ها از شبکه ای از لوله ها تشکیل شده اند که درون یک صفحه نازک و شیاردار قرار گرفته اند. پس از آن می توان کف پوش ها را به طور مستقیم روکش کرد، گاهی اوقات با افزودن یک لایه تخته اضافی یا لاتکس تسطیح، و در نهایت می تواند با انتخاب کف پوش پوشانده شود.

مزایای استفاده مجدد از سیستم گرمایش در زیر زمین چیست؟

بسیاری از صاحبان خانه و مشاغل پس از اتمام ساخت اولیه، مزایای UFH را می بینند. UFH یک راه حل طولانی مدت برای بازگشت سرمایه برای گرم کردن پروژه شما است که فضای کف را به حداکثر می رساند و ارزش خانه شما را افزایش می دهد.
به طور سنتی، نصب یکپارچه سازی با سیستم عامل UFH در یک پروژه شامل کارهای بسیار سرزده ای است. یعنی حفر کف های موجود، قبل از نصب لوله ها و ایجاد مجدد کف. امکان استفاده از سیستم های کم نمای که قابلیت مقاوم سازی دارند. روی کردی کاملاً متفاوت است و حداقل اختلال در کف آن وجود دارد. مقاوم سازی مجدد گرمایشی می تواند روشی تمیز و کم دردسر برای افزودن UFH به خانه شما باشد.

سوالات متداول
گرمایش از کف چیست؟

گرمایش از سطح کف ساختمان که با استفاده از لوله های شبکه شده آب تولید می شود را سیستم گرمایش از گف گویند

گرماییش از کف چه مزایایی دارد؟

دمای تمام محیط به صورت یکسان می باشد.
کف ساختمان به هنگام راه رفتن گرم است.
هزینه کم نسبت به سیستم های گرمایشی گازی را دارد.
هنگام کار هیچ صدایی در ساختمان ندارد.
تولید نکردن آلودگی نسبت به بقیه سیستم های گرمایشی
و…

معایب استفاده از سیستم های گرمایش کف

به دلیل عدم نگهداری دما، اصلا مناسب مناطق سردسیر نمی باشد
اگر از سرامیک بی کیفیت استفاده کنید احتمال شکسته شدن سرامیک وجود دارد
در صورت سوراخ شدن لوله های زیر کار، تعمیر لوله ها بسیار زمان و هزینه بر است